Skip to main content

Sezon na grzyby w pełni. Wiele osób skupia się na kurtce, nakryciu głowy i wyborze nożyka. Jednak równie ważny jak ubiór i narzędzie  jest kosz wiklinowy na uzbierane grzyby.  Dlaczego kosz wiklinowy, a nie reklamówka lub pojemnik plastikowy ? 

KOSZ WIKLINOWY NAJLEPSZY NA GRZYBY

Kosze wiklinowe są idealne na grzyby ponieważ są przewiewne, i dzięki swej konstrukcji oraz „szczelinom”  przepuszczają powietrze oraz wodę, unikając osadzania się jej na dnie. Jest to o tyle ważne, ponieważ podczas zbierania grzybów, soki z nich wypuszczane rozsiewają zarodniki, które przez luźne sploty wikliny przedostają się na ściółkę z zebranych już grzybów.  A to z kolei przyczynia się do większej ilości grzybów w przyszłym sezonie.

JAK DBAĆ O KOSZ WIKLINOWY ?

Po powrocie do domu, i wyjęciu  z kosza wszystkich grzybów, należy pamiętać o tym, aby kosz wyczyścić. W tym celu, wstrząsamy koszem i usuwamy trawę, piasek, resztki mchu, liście, a także zagubione pajączki czy inne owady. Jeśli zdarzy się, że Twój kosz wiklinowy jest mocniej przybrudzony,  przetrzyj kosz wilgotną szmatką  lub po prostu umyj wodą z dodatkiem sody oczyszczonej, octu, kwasku cytrynowego lub soku z cytryny, który zapobiega matowieniu lub po prostu wodą z szarym mydłem, po czym dokładnie wypłucz i pamiętaj, aby go osuszyć, najlepiej w  przewiewnym miejscu, ponieważ wilgotny kosz z naturalnej wikliny może stać się przyjacielem pleśni. Dobrym sposobem na usunięcie zabrudzeń jest też woda utleniona.  Aby przedłużyć żywotność kosza wiklinowego i ochronić przed zabrudzeniami warto zabezpieczyć kosz impregnatem do drewna.

Grzybobranie to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jest to doskonały sposób na aktywny wypoczynek jesienią, a także sposób na prawdziwe odprężenie. Nic tak nie relaksuje, jak obcowanie z naturą. Pamiętaj więc, aby nie zakłócać naturalnej przestrzeni lasów plastikowymi pojemnikami czy pudełkami i postaw na naturalny kosz wiklinowy.

Call Now Button