Skip to main content

Malowanie wyrobów z wikliny to szybki i łatwy sposób, aby odświeżyć lub zmienić ich wygląd. Wyroby z wikliny to modne elementy dekoracyjne, które pasują do wielu pomieszczeń. Wprowadzają one do wnętrza przytulną atmosferę i charakteryzują się naturalnym pięknem. Aby jednak wyglądały jeszcze lepiej, warto o nie systematycznie dbać i pielęgnować, bowiem z upływem lat mogą zmienić kolor.  W artykule tym dowiesz się, jak łatwo i szybko odświeżyć wygląd kosza i innych wyrobów z wikliny.

Jak wiemy o wyroby z wikliny należy odpowiednio dbać i konserwować. Warto czyścić je systematycznie, chronić przed deszczem oraz wilgocią, a także zabezpieczać impregnatem. Jeśli jednak tego nie zrobiliście i Wasze produkty zmieniły kolor lub wytarły się, możecie je jeszcze uratować. Jak to zrobić ? Poniżej instrukcja jak szybko i skutecznie odmienić wygląd wyrobów z wikliny.

Krok pierwszy: Przygotowanie wikliny do malowania

Przed przystąpieniem do malowania wyrobów z wikliny, należy je dokładnie oczyścić. Wiklina jest materiałem naturalnym, dlatego należy ją delikatnie oczyścić, aby farba dobrze przylegała do powierzchni.

Pierwszym krokiem jest usunięcie z wikliny kurzu i zanieczyszczeń.  Można to zrobić za pomocą miotełki lub szczotki. Następnie, wiklinę należy umyć w wodzie ( z ewentualnym dodatkiem płynu do naczyń), przecierając zabrudzenia czystą szmatką. Po umyciu, wiklinę należy dokładnie osuszyć.

Krok drugi: Wybór farby

Po przygotowaniu wikliny do malowania, warto wybrać farbę, która będzie dobrze przylegać do powierzchni i długo utrzyma się na wyrobie. Farby w sprayu to łatwy i wygodny sposób malowania wyrobów z wikliny. Są one dostępne w wielu kolorach i łatwo je aplikować. Należy wybrać farbę w sprayu, która będzie dobrze przylegać do powierzchni wikliny i będzie odporna na ścieranie. Zaleca się użycie farb akrylowych w sprayu, ponieważ dobrze kryją i schną szybko.

Krok trzeci: Malowanie wyrobów z wikliny farbą 

Przed rozpoczęciem malowania, należy dobrze wstrząsnąć puszką z farbą. Następnie, trzymając puszkę w odległości około 20-30 cm od wyrobu z wikliny, należy równomiernie rozprowadzić farbę na całą powierzchnię. Należy pamiętać, aby przesuwać puszkę równomiernie i płynnie, najlepiej warstwami, aby uniknąć powstawania plam i kropek.

Jeśli chcesz uzyskać intensywniejszy kolor, można nałożyć kolejną warstwę farby po wyschnięciu pierwszej. W przypadku farb w sprayu, zaleca się stosowanie kilku cieńszych warstw farby zamiast jednej grubej, aby uniknąć powstawania zacieków.

Krok czwarty: Ochrona malowania wyrobów z wikliny

Aby wydłużyć trwałość malowania wyrobów z wikliny za pomocą sprayu, można nałożyć na nie warstwę lakieru. Lakier tworzy na powierzchni wikliny warstwę ochronną, która chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania czy odpryski. Należy pamiętać, że przed nałożeniem lakieru farba musi być już całkowicie sucha.

Poniżej przedstawiamy również film instruktażowy.

Malowanie wyrobów z wikliny za pomocą sprayu to łatwy i szybki sposób, aby odświeżyć lub zmienić ich wygląd. To świetny sposób na podkreślenie ich piękna i dostosowanie ich do naszego wnętrza, a także odświeżenie nieco przestarzałych produktów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu produktu do malowania. Pamiętaj także o systematycznej pielęgnacji, a wyroby z wikliny Ci się odwdzięczą  i posłużą przez długie lata.

Polska Wiklina
Polska Wiklina
102 opinii Google
Kamila
Kamila
2024-01-31
Zamówiłam krzesło REGAN PAS. Jestem bardzo zadowolona! Produkt wygląda tak jak na zdjęciu na stronie, a dostawa przebiegła bardzo szybko i sprawnie, dostałam swoje krzesło w 4 dni od złożenia zamówienia. Nie mam żadnych zastrzeżeń i polecam każdemu zrobić zakup na Polskiej Wiklinie <3
Monika Sierzega
Monika Sierzega
2024-01-31
Wyjątkowo profesjonalna i miła obsługa
Anna Pieron
Anna Pieron
2024-01-31
Koszyki i doniczki, ktore zamówiłam wyglądają świetnie. Jakość i styl - powyzej oczekiwań. No i produkt polski, co było dla mnie właściwie pierwszą motywacją. Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na zakup. Pozdrawiam, Anna
Jarek Buczek
Jarek Buczek
2024-01-31
Piękne i wysokiej jakości produkty! Doskonale wpisują się we wnętrza w stylu Boho oraz cottagecore. Szeroki asortyment pozwala na dobór idealnych dodatków nie tylko do pokoju dziecięcego czy salonu ale również na taras i do ogrodu. Znajoma fotograf zamówiła kilka produktów do stylizowanych sesji zdjęciowych! Żona jest niezmiernie zadowolona i już szykuje się do kolejnych zakupów. Świetny kontakt i szybka dostawa, serdecznie polecamy????
Sylwia L
Sylwia L
2024-01-30
Kupiłam kosz wiklinowy bagażowy - przepięknie i starannie wykonany, ekspresowa wysyłka. Obdarowana osoba zachwycona!
Andrzej Buchta
Andrzej Buchta
2024-01-29
Produkt zgodny z opisem bardzo dobrze i starannie wykonany.
Natalia Wojtowicz
Natalia Wojtowicz
2024-01-26
Wyjątkowe produkty na lata ????
Call Now Button